Mesiac marec – mesiac džuda

25.03.2017 23:46

Pre oddiel džuda MŠK Vranov nad Topľou bol v mesiaci marec 2017 nabitý víkendový program. Začiatkom mesiaca, 4.3., sa džudisti zúčastnili Medzinárodného turnaja v meste Jaslo v Poľsku.  Bola to súťaž pre žiactvo a dorast. V úvode turnaja sme videli bohatý program vystúpení z rôznych bojových umení a športov, nakoľko sa slávnostne otvárala špecializovaná hala na bojové športy vysvätená aj miestnym farárom. Túto halu postavilo jaslovským športovcom mesto Jaslo z eurofondov. V novučičkej telocvični sa zadarilo aj našim džudistom ziskom dvoch zlatých, jednej striebornej a troch bronzových medailí. Prvé miesto si zaslúžene vybojovala mladšia žiačka vo váhe do 36 kg Sara Titková, ktorá ipponmi zdolala súperky z Poľska, Slovenska a Rumunska. Štyri výhry znamenali pre Šimona Petruša zlatú medailu v kategórii mini do 46 kg. Dorotka Lábová si v mladších žiačkach vybojovala striebornú medailu. Bronz si odnášajú Vladko Čalfa, Ondrej Ihnát a ťažké zápasy excelentne zvládla v kategórii dorasteniek Viktória Miková, ktorá v základnom kole nestačila iba na pretekárku z Maďarska, avšak v opravách to dotiahla k medailovému záveru. Vyhraté zápasy zaznamenali aj Simon Titko, Tomáš Demčák, Richard Vyšňovský, Michal Medviď, Timotej Stanislavský a Kien Tran Trung. Napriek nočnému príchodu domov si odnášame zážitky z pekných zápasov v príjemnom prostredí športového stánku.

Ďalší víkend, 11.-12.3., patril skvele obsadenému Medzinárodnému turnaju v Pezinku, 29. ročníku GRAND PRIX spojeného s následným tréningovým kempom. Na turnaj sme sa vybrali nočným vlakom. Výborné spojenie z Vranova až do Pezinka cez Strážske a Bratislavu a späť bol skúsenosťou pre deti orientovať sa pri prestupoch a nestratiť sa. Ďalším bonusom je vlakové cestovanie zdarma. Súťaže, ktorej usporiadateľom bol 1.JC Pezinok, sa zúčastnilo 625 pretekárov zo 68 klubov z ČR, Rakúska, Poľska, Maďarska, Rumunska a Slovenska. Náš oddiel sa umiestnil na 16 mieste ziskom dvoch zlatých, jednej striebornej a dvoch bronzových medailí. Prvé zlato vybojovala výborným výkonom Sara Titková výhrou nad piatimi súperkami, zároveň bola ocenená ako najtechnickejšia pretekárka celého turnaja. Druhú zlatú medailu si odniesla Viktória Miková v kategórii dorasteniek vo váhe do 57 kg za štyri výhry. Striebro si vybojoval Ondrej Ihnát a bronz Šimon Petruš a Tomáš Demčák. Tomáš narazil v prvom kole na výborného Rakúšana Magomeda Borchashviliho, na ktorého nestačil, avšak ten nakoniec obsadil 2. priečku a Tomáša potiahol do opráv. Tam zdolal dvoch Čechov a dvoch pretekárov zo Slovenska a ťažko vybojovaný bronz si bral domov. Víťazný zápas zaznamenala aj Petra Ihnátová. Okolo 250 pretekárov zostalo v špecializovanej hale v Pezinku aj na nedeľný kemp, kde mali možnosť okúsiť si zápasy s kvalitným a rôznorodým sparingom. Všetci naši pretekári to vynikajúco zvládli a pred čakaním na nedeľný nočný odchod z Bratislavy si ešte pozreli pekný film v kine. Niekto síce v kine zaspal...nikto sa však nečuduje po takomto náročnom víkende.

18.3. sa v Banskej Bystrici konali Majstrovstvá Slovenskej republiky juniorov a junioriek. Tam sa predstavili traja naši pretekári, a to Viktória Miková, Katarína Ihnátová a Peter Benčo. Medailu za 2.miesto vo váhe do 57 kg si vybojovala Viktória Miková. Prvú výhru na ippon zaznamenala nad pretekárkou z Dubnice, druhý ippon uštedrila pretekárke z STU Bratislava. Vo finálovom zápase však podľahla Dominike Kincelovej z ŠK Zemplín Michalovce, ktorá už od dorasteneckej kategórie patrí k úspešnej reprezentácii SR. Pre Katku Ihnátovú vo váhe nad 78 kg sa na slovenskej tatami nenašla pretekárka, takže bez boja zinkasovala 1.miesto. Peter Benčo sa v ťažkej konkurencii váhy do 73 kg nepresadil. V prvom kole podľahol pretekárovi z Dukly Banská Bystrica a v opravách prehral s pretekárom z Judo klubu Lučenec.

Posledný marcový víkend sme v Bardejove. Dve akcie v jeden deň, a to perfektne pripravená Medzinárodná veľká cena mesta Bardejov a zasadnutie Generálneho zhromaždenia Slovenského zväzu judo v hoteli Šariš. Na deviatich tatami si meralo sily  615 pretekárov z 12 krajín. Tentokrát si zlato nenesieme, avšak najbližšie k nemu mala Sara Titková, ktorá napokon prehrala iba finálový zápas. Ako neskôr skonštatovala, bola to jej prvá prehra v tomto roku. Avšak pri silnej konkurencii je strieborná medaila výborným výsledkom. Druhé striebro vybojoval v mini kategórii Kien Tran Trung, bronz patrí po štyroch výhrach a jednej prehre Simonovi Titkovi v kategórii mladších žiakov. U starších žiakov zabodoval Richard Vyšňovský ziskom bronzu a zápas o bronz prehral Tomáš Demčák a Gabriel Potoma, ktorým patria pekné 5.miesta. Výhru zaznamenal aj Daniel Bendas a obsadil 4. miesto.